statystyki szczegółowe

Aktualności

Garść statystyk, czyli runda jesienna w liczbach!

• autor: Matt, 2014-10-29 21:27

Za nami 9 kolejka piłkarskiej B-klasy, a to oznacza, że runda jesienna sezonu 2014/2015 dobiegła końca. Rzut oka na ligową tabelę może dużo powiedzieć o tym jak przebiegała rywalizacja. W oparciu właśnie o tabelę, liczby i różne statystyki postanowiłem dokonać małego podsumowania jesieni.

Przez 9 ostatnich weekendów rozegrane zostały 44 mecze, w których padło 238 goli, co daje średnią 5,4 gola na mecz*. Taka średnia może zadowalać. W minionym roku na tym samym etapie rozgrywek ta średnia była podobna (tyle tylko, że liga liczyła 12 zespołów; rozegrano więc więcej spotkań i padło więcej goli).

Ponad 18% wszystkich goli, które padły w tej rundzie, to gole zdobyte przez zawodników Granicy Zagaje. A ich liczba to czterdzieści i cztery ;). Drugim zespołem pod względem ilości trafień, jest Sokół Łęcze (29 goli). Co ciekawe, mimo takiej różnicy zdobytych goli, obydwa zespoły mają identyczny bilans bramkowy (+19).

W naszym zespole najskuteczniejszym zawodnikiem jest Maciej Folc, który zagrał w 9 spotkaniach, zdobył 7 goli, a na boisku spędził 719 minut, co sprawia że gola zdobywał średnio co 102 minuty. Identyczną ilość rozegranych spotkań i zdobytych goli ma Patryk Rafalski, który na boisku spędził 723 minuty, więc gola zdobywał średnio co 103 minuty ;). Generalnie ten duet napastników zdobył niemal połowę (14 z 29) goli w tej rundzie.

Chwalić należy nie tylko popisy strzeleckie, ale i wszelkie działania defensywne zmierzające do jak najmniejszej ilości straconych goli. I tak drużyną z najlepszą defensywą jest Sokół. Biało-niebiescy stracili tylko i aż 10 goli. Drugim zespołem w tej statystyce jest Pogrom Aniołowo (17 goli).

Jak wiadomo zadania defensywne spoczywają głównie na środkowych obrońcach. Idąc dalej tropem małej ilości straconych goli, wziąłem pod lupę pary środkowych obrońców, które w poszczególnych meczach tworzyli nasi zawodnicy. I tak parą, która najczęściej grywała na środku obrony była para Brydziński - Kleinwaechter. Obaj zawodnicy zagrali ze sobą w pięciu meczach. W składzie z nimi Sokół stracił tylko 4 gole.

Para środkowych obrońców Brydziński - Gliniecki zagrała ze sobą dwa razy i w tych meczach Sokół stracił dwa gole. W spotkaniu z Pogromem Aniołowo w roli środkowych obrońców wystąpili Kleinwaechter i Piotrowski i wtedy Sokół stracił jednego gola. W jednym ze spotkań tę rolę pełnili pomocnicy. Grając z duetem Piotrowski - Szymański (w meczu z Zagładą), Sokół stracił aż 3 gole. Powyższa statystyka potwierdza więc to, że z pomocnika nie będzie pracownika w środkowej strefie obrony ;)

Inne statystyki:

- najwięcej goli Sokół zdobył pomiędzy 31 a 45 minutą spotkania (8)

- najwięcej goli Sokół stracił pomiędzy 46 a 60 minutą (3)

- w czterech rozegranych meczach u siebie biało-niebiescy stracili tylko 2 gole, przy 17 zdobytych

- w czterech z dziewięciu spotkań Sokół zagrał na zero "z tyłu"

- żaden z zawodników Sokoła nie rozegrał 9 meczów w pełnym wymiarze czasowym

- jesienią w barwach Sokoła choćby minutę na boisku spędziło aż 21 zawodników; najwięcej czasu na placu gry spędził Kamil Piotrowski (800 minut)

- po raz pierwszy w historii klubu biało-niebiescy zaliczyli serię 6 zwycięstw i 9 meczów bez porażki

* w statystyce nie uwzględniono meczu 9 kolejki: Zalew - Magdalenka. Ten mecz się nie odbył, gdyż goście nie dojechali do Batorowa z powodu awarii autokaru (źródło: Dziennik Elbląski). Mecz zostanie rozegrany 2.11 (niedziela) o godz. 13:30